Stanęliśmy przed ogromnym społecznym wyzwaniem – epidemia COVID-19 zmusiła nas do zmian w naszym stylu życia. Jednak dewiza wędrownicza Wyjdź w świat, zobacz, pomyśl – pomóż, czyli działaj wciąż obowiązuje i mamy możliwości ją realizować!
Poniżej przedstawiamy Wam Odznakę Skautów Świata (Scout of the Word Award). Odznaka SWA stawia wyzwania wszystkim młodym ludziom (skautom i młodzieży niezrzeszonej), aby zastanowili się nad problemami świata i spróbowali rozwiązywać je w swoim środowisku lokalnym, podejmując działania na ich rzecz. To najwyższe odznaczenie dla młodzieży przyznawane bezpośrednio przez WOSM.
W ramach realizacji Odznaki zyskacie wiedzę, umiejętności, a co najważniejsze – będziecie pełnili potrzebną i realną służbę. Odznaka wymaga od Was zaangażowania, by uczynić Wasze środowisko lokalne lepszym miejscem. Po zakończeniu działań Wasz wkład w społeczność lokalną stanie się częścią międzynarodowych starań na rzecz kreowania lepszego świata i zostawienia go lepszym niż zastaliśmy! Otrzymacie też pomoc tutora, dzięki czemu wybierzecie służbę najlepiej dostosowaną do Was i Waszych możliwości.
To jednak nie wszystko! Znajdziecie tu również formy osobistego rozwoju czy wspólnych zbiórek, które są możliwe wrealizacji nawet teraz!
Zaczynamy?
W związku z wyjątkową sytuacją, w jakiej znalazł się świat i nasza organizacja, społeczność Tutorów SWA postanowiła w ten trudny czas ułatwić zdobywanie Odznaki SWA, co jednocześnie przyczyni się do zwiększenia działalności harcerzy na rzecz społeczności lokalnych z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa wszystkich chętnych do zdobycia Odznaki SWA.
W skrócie zdobywanie Odznaki zaczyna się od Odkrycia SWA (warsztatów), podczas których poruszone zostaną następujące tematy:
Po zakończeniu powyższych warsztatów zostanie ustalony plan realnej służby z opiekunem (Tutorem). Harcerze pełnoletni mają możliwość pełnienia dowolnej służby, w tym bezpośredniej pomocy innym ludziom. Natomiast niepełnoletni dobierają pole służby, którą można wykonywać bez wychodzenia z domu (np. rozmowy telefoniczne, nagrywanie filmów, różne zajęcia online itp.).
W chwili zakończenia pandemii, Służba pełniona w ramach zdobywania SWA będzie kontynuowana, a opiekunowie pomogą dostosować ją do nowej rzeczywistości. Pomogą także w ewentualnym jej przekwalifikowaniu lub sprecyzowaniu dalszych działań w nowych warunkach.
Całość pozostaje w duchu głównych założeń zdobywania Odznaki SWA, lecz ze względu na obecną sytuację jest dostosowane do panujących warunków.
Pamiętaj, nie tylko osoby starsze są narażone na poważne konsekwencje zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Jeżeli, mimo młodego wieku, sam chorujesz przewlekle lub masz inne problemy ze zdrowiem – nie narażaj się. To pole służby może być właśnie dla Ciebie. Podobno żadna kwarantanna nie jest w stanie zatrzymać przesłania zadania domowego przez dziennik elektroniczny – pomoc w nauce to doskonałe pole służby, jakie możecie podjąć w swoim środowisku. Stwórzcie listę kontaktową do instruktorów i wędrowników, którzy mogą pomóc harcerzom (ale też wszystkim innym chętnym) w zajęciach szkolnych.
Pamiętaj, nie tylko osoby starsze są narażone na poważne konsekwencje zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Jeżeli, mimo młodego wieku, sam chorujesz przewlekle lub masz inne problemy ze zdrowiem – nie narażaj się. To pole służby może być właśnie dla Ciebie. Wspierajcie siebie nawzajem w organizacji programu harcerskiego za pośrednictwem komunikacji online! Udostępniajcie linki do webbinarów harcerskich, kursów i przeróżnych aktywności, z których każdy może skorzystać.
W związku z wyjątkową sytuacją związaną z epidemią COVID-19 i wzrastającą liczbą osób hospitalizowanych, Narodowe Centrum Krwi zwraca się do Honorowych Dawców Krwi oraz wszystkich zdrowych osób, które o ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, o zgłaszanie się do centrów krwiodawstwa w całej Polsce w celu oddania krwi. W związku z dodatkowymi procedurami oddawanie krwi jest nadal bezpieczne. Na stronach centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa zamieszczone są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników. Jednakże wszystkie grupy krwi są potrzebne, ponieważ istnieją biorcy o różnych grupach. Pandemia nie zmniejsza zapotrzebowania na krew, a wręcz przeciwnie. W związku z dyskwalifikacją określonej liczby dawców twoja krew jest jeszcze bardziej potrzebna.
Wędrownicy powinni cechować się wewnętrzną chęcią rozwoju, nie grozi im więc nuda, tym bardziej, że szkoły i uczelnie prowadzą nauczanie zdalne. Służba może stanowić punkt wyjścia podczas kolejnej zbiórki czy pozwolić nad przemyśleniem dalszych planów na swój rozwój – z wielu możliwości możemy korzystać na co dzień, nie tylko w czasie kwarantanny.
Macie swoje plany pracy, a w nich cele wychowawcze, które planowaliście osiągnąć? Mamy nadzieję, że o nich nie zapomnieliście! Co prawda rzeczywistość nam się trochę zmieniła, jednak postawy, które chcemy w sobie wykształcić, pozostają bez zmian, a każdy cel można osiągnąć różnymi sposobami. Dostosowanie się do nowego trybu pracy nie powinno więc być problemem. Ważne jest zatem pamiętanie o samej organizacji zbiórek, o ich systematyczności, ale także o strukturze spotkań.
Pamiętajcie o aspektach technicznych e-zbiórki. A jeśli będziecie mieć je opanowane macie mnóstwo możliwości:
Internet jest wręcz przepełniony różnymi propozycjami na pracę indywidualną – wystarczy zajrzeć chociażby na wydarzenie A gdy zbiórek nie ma. Poniżej przedstawiamy różnorodne możliwości pracy indywidualnej:
autorzy:
Odznaka SWA: Tutorzy SWA pod przewodnictwem Macieja Czechowskiego
Zbiórki i indywidualny rozwój::phm. Agata Pruss HR (w oparciu o pomysły Referatu Wędrowniczego i zespołu tworzącego wędrownicze poradnictwo metodyczne z Chorągwi Wielkopolskiej), Konsultacje: Referat Wędrowniczy Chorągwi Łódzkiej