Przedstawiamy Wam działania, które są propozycjami gotowymi do zrealizowania lub do zmodyfikowania pod Wasze potrzeby. Oznacza to, że realizując je musicie pamiętać o możliwościach i zasobach czasowych zarówno Twoich harcerzy i ich rodzin, jak i Waszych. Zaproponowane działania pozwolą utrzymać kontakt i działać wspólnie!
Weźcie pod uwagę aktualny program Waszej jednostki i sprawdźcie, jakie cele chcieliście realizować. Budowanie braterstwa? Praca nad sprawnością fizyczna, punktualnością? Dziś sytuacja jest inna i zmusza nas do zmiany form pracy. Cele wychowawcze mogą pozostać te same! Propozycja “ZdalneHARCE” da Wam czas na to, aby wraz z zastępem/radą drużyny przeformułować plan pracy, w czasie, gdy Wasi podopieczni będą realizowali przygotowane zadania.
Przejrzyjcie propozycję, porozmawiaj z radą drużyny, zastępem zastępowych, co chcecie wykorzystać ze „ZdalneHARCE”. Inspirujcie, podpowiadaj najprostsze rozwiązania i słuchaj – słuchaj o ich aktualnych potrzebach. Weźcie lub dostosujcie to, co odpowiada Waszym celom. Stawiajcie wyzwania! Jeśli macie możliwości czasowe, możecie sami stworzyć propozycje dostosowane do Waszego środowiska i naturalne dla aktualnej sytuacji!
Powodzenia!
Materiały na kolejny tydzień będą ukazywać się w niedziele.
Emocje towarzyszą nam zarówno w chwilach szczęśliwych, trudnych, jak i w tych niespodziewanych, w spotkaniu z drugim człowiekiem i przy podejmowaniu kolejnych zadań. Czasem umiemy je nazwać, a czasem jedynie czujemy ich moc. W tygodniu SIŁY EMOCJI postaramy się je poznać, oswoić i przekuć w naszą siłę.
PONIEDZIAŁEK, 27.04.2020
Czy wiesz że… im bardziej ludzie w coś wierzą i im bardziej się tego spodziewają, tym więcej siły wkładają w to, aby ich wizja stała się prawdą. Nazywa się to efektem Pigmaliona.
Spróbuj dzisiaj włożyć całą swoje energię i mieć dobre nastawienie do jakiegoś zaległego zadania. Najlepiej do takiego, które nie daje Ci spokoju. Postaraj się je właśnie dzisiaj zrobić albo dokończyć.
WTOREK, 28.04.2020
Czy wiesz, że … ludzie nie lubią chodzących ideałów. Nazywa się to efektem Pratfalla. Nasze drobne błędy, zabawne historie z naszym udziałem powodują, że ludzie lepiej nas postrzegają i rozumieją. Wszyscy popełniamy błędy.
Spisz zabawne historie ze swoim udziałem, Jeśli masz ochotę możesz się nimi z kimś podzielić – może z zastępem, przyjacielem, kimś z rodziny. Miło czasem pośmiać się z naszych drobnych „wpadek”.
ŚRODA, 29.04.2020
Czy wiesz, że… jeżeli coś nas męczy, ciągle wracają do nas te same myśli lub ciągle analizujemy ten sam temat, warto nasze myśli zapisać. Dzięki temu umysł zostanie odciążony i uspokojony.
Spisz dzisiaj (kilka razy w ciągu dnia) swoje trudne myśli. W czasie spisywania spróbuj je nazwać. Pamiętaj, aby to robić ręcznie, nie na komputerze – to lepiej wpływa na układanie własnych myśli.
CZWARTEK, 30.04.2020
Czy wiesz, że… wysyłanie wiadomości o treści „Dzień dobry” i „Dobranoc”, aktywuje część mózgu odpowiedzialną za szczęście.
Zacznij dzień od przywitania się z kilkoma osobami, a skończ go na pożegnaniu. Może warto częściej tak robić.
PIĄTEK, 01.05.2020
Czy wiesz, że… kolory potrafią wpływać na nasze samopoczucie, wzmacniać poczucie szczęścia, przyjemności, ale tez niepokoju.
Ubierz się dzisiaj w kolory z którymi czujesz się dobrze i które u Ciebie podnoszą poziom energii. Spróbuj znaleźć takie „swoje” kolory, a jeśli nie masz ubrań w tych kolorach, to znajdź inne rzeczy, które możesz mieć dzisiaj przy sobie.
SOBOTA, 02.05.2020
Czy wiesz, że… nawet sztucznie wywoływany uśmiech poprawia nastrój.
Poćwicz dzisiaj przed lustrem różne rodzaje uśmiechu i śmiechu. Postaraj się dziś choć przez chwile uśmiechać do każdej spotkanej osoby, także tej w zdalnym świecie.
NIEDZIELA, 03.05.2020
Czy wiesz, że… człowiek ma jedną dominującą półkulę, choć lepiej byłoby, gdybyśmy potrafili korzystać w takim samym stopniu z lewej, jak i prawej półkuli. Wtedy wszystko byłoby dla nas prostsze. Warto jednak ćwiczyć łączenia obu półkul.
Spróbuj zmienić dzisiaj swoje typowe przyzwyczajenia – jeśli myłeś zęby prawą ręką – rób to lewą. Zakładałeś ubrania zaczynając od lewej ręki – zrób to prawą. Usiądź w innym miejscu w domu, wybierz inny kubek do herbaty. Takie zmiany aktywizują Twoją drugą półkule.
Na początku tygodnia wyślijcie maila lub skontaktujcie się w dogodny sposób z członkami Waszej drużyny i poinformujcie ich o tygodniu siły emocji Pokażcie im, jakie wymagania z próby na stopień Ochotniczki/Młodzika, Tropicielki/Wywiadowcy oraz wybrane sprawności jedno- i dwugwiazdkowe, które proponujemy w #zdalneHARCE, mogą w tym czasie, w całości lub w części, wykonać je w domu. Poinformujcie, inspirujcie, nie nakłaniajcie – Wasi harcerze sami wiedzą, czy znajdą teraz czas na realizację stopni i sprawności. W przypadku drużyn Nieprzetartego Szlaku wymagania na określone stopnie i sprawności drużynowi dostosowują do indywidualnych potrzeb i możliwości harcerzy..
Na 24 godziny oderwała / oderwał się od codziennych spraw, nie kontaktowała / kontaktował się z nikim (polecana samotna wycieczka na cały dzień do lasu). W tym czasie przemyślała / przemyślał Prawo Harcerskie i swój dotychczasowy do nie-go stosunek, oceniła / ocenił swoją wolę wypełniania Przyrzeczenia i Prawa Harcerskiego całym życiem (w każdej chwili, w każdym miejscu, każdym swoim czynem). Zastanowiła / zastanowił się też nad swoimi wadami i pomyślała/pomyślał nad tym, jak skuteczniej z nimi walczyć. Zdobywający przyznają sobie sprawność sami, jeżeli szczerze potwierdzą w swoim sumieniu, że chcą żyć zgodnie z zasadami harcerskimi zawartymi w Przyrzeczeniu i Prawie Harcerskim. Obrzędowe przyznanie sprawności można połączyć z odnowieniem Przyrzeczenia. Sprawność tę trzeba zdobywać co roku od nowa. Po upływie terminu jej „ważności” wymagana jest powtórna próba lub przystąpienie do zdobywania sprawności „mężnego” lub „chwata”.
W załączniku przygotowaliśmy dla Was konspekt zbiórki zastępu. Omówcie go wraz z zastępowymi podczas Waszej zdalnej rady drużyny zorganizowanej na początku tygodnia i zachęćcie ich do jego realizacji. To gotowiec! Warunkiem powodzenia jest odwaga i działający sprzęt 😉.
Jak wspierać swoich podopiecznych w czasie pandemii? Gdzie i jak można szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych? Jaka powinna być postawa kadry w czasie pandemii?
Na te i inne pytania odpowie hm. Katrzyna Mówińska-Jakubowska z Hufca ZHP Sopot, która na co dzień jako psycholog zajmuje się wsparciem dzieci i młodzieży.
Zapraszamy na webinarium w środę o godz. 18 na wydarzeniu zdalneHARCE!
Pamiętajcie o zrównoważonym rozwoju Waszym i Waszych wychowanków. Nie ograniczajcie się w tym tygodniu wyłączenie do aktywności związanych z siłą braterstwa. Zadbajcie również o pozostałe sfery rozwoju – “weźcie coś dla siebie” – zrealizujcie mini działanie!
W przypadku drużyn Nieprzetartego Szlaku mini wyzwania drużynowi dostosowują do indywidualnych potrzeb i możliwości harcerzy.
Koordynator prac merytorycznych: hm. Edyta Sielicka, Chorągiew Zachodniopomorska. Zespół: phm. Agnieszka Kołodziejczyk Królik, Chorągiew Zachodniopomorska, phm. Monika Suchan, Chorągiew Łódzka, hm. Magda Pabin-Majchrzak, Chorągiew Wielkopolska, Hm. Katarzyna Kraska, Chorągiew Łódzka, Phm. Anna Kobalczyk Chorągiew Łódzka.
Braterstwo to wartość, którą chcemy się kierować – to jeden z trzech filarów harcerstwa. Działania zaproponowane w tygodniu SIŁY BRATERSTWA pomogą nam je budować. Wspomogą one relacje międzyludzkie. Pomogą docenić różnorodność i odnaleźć w niej siłę. Dzięki nim będziemy mogli z czystym sumieniem powiedzieć – Czuwam!
PONIEDZIAŁEK, 20.04.2020
Pomyśl nad braterstwem w Twojej okolicy. Czy są miejsca, które szczególnie go potrzebują? Mogą to być domy dziecka, domy pomocy społecznej, domy dziennego pobytu, szpitalne odziały dziecięce, ośrodki dla uchodźców, a może po prostu samotni starsi sąsiedzi. Spotkajcie się zdalnie w zastępie oraz z drużynowym i porozmawiajcie o tym, jak moglibyście zainicjować współpracę na rzecz innych, kiedy życie wróci na swoje dawne tory. Zobacz, czym jest Mapa Służby ZHP: https://zhp.pl/sluzba/
WTOREK, 21.04.2020
Przypomnij sobie książkę/gawędę, w której były opisane braterskie sytuacje. Jakie przesłanie ze sobą niosły? Wróć myślami do tamtego tekstu/opowieści i zastanów się, jak możesz to przesłanie wprowadzić w życie. Od dziś bądź bardziej braterski.
ŚRODA, 22.04.2020
Zastanów się nad braterstwem w kontekście ekologii (np. zużycie wody, kupowanie kolejnych zbędnych rzeczy). Wprowadź w swoje życie nowy eko-nawyk (szybka inspiracja: https://tiny.pl/7q3sl) lub nadaj drugie życie nieużywanej rzeczy tak, by była wciąż używana.
CZWARTEK, 23.04.2020
Skontaktuj się z kolegami i koleżankami z klasy i zapoczątkuj wspólne rozwiązywanie lekcji polegające na tłumaczeniu sobie zadań. Zapoczątkuj tradycję takich spotkań online. Tłumaczenie materiału innym osobom w niesamowicie efektywny sposób utrwala zdobytą wcześniej wiedzę.
PIĄTEK, 24.04.2020
Poznaj kilka zwrotów w języku migowym (inspiracja: https://tiny.pl/7xqr3). Zapoznaj się ze sprawnością Poszukiwacz Nieznanego Świata. Zacznij ją zdobywać! Zapoznaj się z innymi „braterskimi” sprawnościami.
SOBOTA, 25.04.2020
Sprawdź, jakiej pomocy potrzebują od Ciebie członkowie rodziny. Przyjmij na siebie kolejny, nowy obowiązek rodzinny, minimalizując czas spędzany przed komputerem.
NIEDZIELA, 26.04.2020
Dowiedz się, jakie organizacje harcerskie działają w Polsce: https://tiny.pl/7q322 . Odnajdź logotypy każdej z nich.
INNE POLECANE SPRAWNOŚCI: POMOCNA DŁOŃ *, STARSZY BRAT/STARSZA SIOSTRA *, MŁODA EUROPEJKA/MŁODY EUROPEJCZYK *, PIASTUNKA/PIASTUN **, LILIA I KONICZYNA **, OPIEKUNKA CHORYCH/OPIEKUN CHORYCH **, ZNAWCA KRWIODAWSTWA **, OBYWATELKA/OBYWATEL **, UCZYNNA/UCZYNNY **
W załączniku przygotowaliśmy dla Was konspekt zbiórki zastępu. Omówcie go wraz z zastępowymi podczas Waszej zdalnej rady drużyny zorganizowanej na początku tygodnia i zachęćcie ich do jego realizacji. To gotowiec! Warunkiem powodzenia jest odwaga i działający sprzęt 😉
Służba harcerska realizowana jest dzień w dzień: przeciwdziałanie mowie nienawiści, odpowiedź na problemy związane z pandemią, czy też reakcja na potrzeby lokalnego środowiska…
W tym tygodniu chcemy podsumować te inicjatywy – głośno powiedzieć Światu – Czuwam! Tak głośno by usłyszeli Ci, którzy wcześniej nie słyszeli. Pokażmy nasze działania bezinteresownej i braterskiej służby. Wpiszcie do piątku wieczór Wasze działania (tu link formularza: https://tiny.pl/7xxgh).
W niedzielę o 12.00 opublikujemy zebrane wspólnie wszystkie opisy służby. Jak duży będzie to zbiór, jak wiele będzie punktów na mapie – to zależy od Ciebie!
Pamiętajcie o zrównoważonym rozwoju Waszym i Waszych wychowanków. Nie ograniczajcie się w tym tygodniu wyłączenie do aktywności związanych z siłą braterstwa. Zadbajcie również o pozostałe sfery rozwoju – “weźcie coś dla siebie” – zrealizujcie mini działanie!
W przypadku drużyn Nieprzetartego Szlaku mini wyzwania drużynowi dostosowują do indywidualnych potrzeb i możliwości harcerzy.
Autorzy: hm. Maria Kotkiewicz, hm. Ariana Bejma–Woźniczka, hm. Anna Pospieszna, Jacek Durak, pwd. Kacper Rynio, phm. Jakub Lasek, instruktorzy tygodnia braterstwa
Rozumem posługujemy się na co dzień. Dzięki niemu planujemy, czytamy,
rozmawiamy, a nawet się kłócimy. Czy jednak pamiętamy o tym w każdej chwili
swojego życia? Tydzień SIŁY ROZUMU to czas na docenienie tego cennego
skarbu, jakim jest nasz umysł. To też moment na zabawę i pracę z nim.
PONIEDZIAŁEK, 13.04.2020
Wraz z rodziną wybierz się do wybranego muzeum online: https://tiny.pl/7hbvk. Znajdź najstarszy oraz najsłynniejszy eksponat, z tych znajdujących się w zbiorach muzeum. Zastanów się, który eksponat wzbudził w Tobie największy zachwyt. Miłego zwiedzania!
WTOREK, 14.04.2020
Pokaż rodzicom lub rodzeństwu dowolny szyfr. Jeśli im się spodoba, spróbuj ich go nauczyć! Wybierz sam, czy to będzie Gaderypoluki czy może alfabet Morse’a. Zaszyfrujcie dla siebie miłe wiadomości.
ŚRODA, 15.04.2020
Każdy lubi eksperymenty! Wiesz, jak sprawić, żeby zapałki same zaczęły się ruszać? Weź pięć zapałek, każdą z nich złam na pół tak, by jej nie rozerwać (obie połówki muszą się trzymać razem). Ułóż zapałki w gwiazdę (do wewnątrz miejscem przełamania zapałki), w środek figury daj kilka kropli wody. Co się stanie? Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz na stronie 22 propozycji „Chcę wiedzieć więcej niż wiem, umieć więcej niż umiem” w CBP: http://cbp.zhp.pl/3z2ym
CZWARTEK, 16.04.2020
Wiesz, czym zajmuje się daktyloskopia? To technika badania linii papilarnych dłoni. Dasz radę uwierzyć, że każdy z nas ma niepowtarzalny układ linii papilarnych? Możesz to łatwo sprawdzić. Potrzebujesz kartki, miękkiego ołówka i taśmy klejącej. Zamaluj fragment kartki ołówkiem tak, by był starannie wypełniony. Potrzyj palcem po pomalowanej kartce, a następnie przyłóż go do klejącej strony taśmy. Odetnij ten kawałek i naklej go na niezamalowaną część kartki. Przekonaj się, że każdy Twój palec ma swój własny odcisk!
PIĄTEK, 17.04.2020
Zakodowany rysunek. Przygotuj kartkę w kratkę i kredki, wyznacz 10×10 kartek, poziome oznacz literami A-J, pionowe liczbami 1-10. Zamaluj podane kratki odpowiednimi kolorami: czerwony: D7, G7 szary: E4, E5, E6, E7, E8, E9, F4, F5, F6, F7, F8 niebieski: C10, H10 żółty: B7, C7, A8, C8, D8, A9, B9, C9, D9, B10, D10, G8, G9, G10, H7, H8, H9, I7, I9, I10, J8, J9 pomarańczowy: C5, H5 zielony: B8, I8 fioletowy: C1, D2, E3, F3, G2, H1 różowy: B2, A3, B3, C3, B4, C4, D4, A5, B5, D5, C6, D6, I2, H3, I3, J3, G4, H4, I4, G5, I5, J5, G6, H6 Co powstało na rysunku? A teraz sam spróbuj zakodować w ten sposób wybrany obrazek i roześlij kod osobom z zastępu!
SOBOTA, 18.04.2020
Czas na twórczy moment – wykorzystaj jedną z mas: solną https://bit.ly/2y1IbLy, sodową https://bit.ly/34j4VD2 lub porcelanową https://bit.ly/34j55u8 do stworzenia swojego własnego, małego dzieła. Może będzie to ramka do zdjęć, statuetka albo lilijka czy symbol drużyny? Wybierz sam! Zrób zdjęcie i pochwal się w zastępie.
NIEDZIELA, 19.04.2020
Uruchom przeciwną półkulę mózgu. Używaj przez cały dzień przeciwnej ręki niż zazwyczaj np. podczas pisania smsów, mycia zębów, używania sztućców. To nie jest wcale takie łatwe! Pamiętaj, żeby uprzedzić rodzinę o tym wyzwaniu.
Na początku tygodnia wyślijcie maila lub skontaktujcie się w dogodny sposób z członkami Waszej drużyny i poinformujcie ich o tygodniu siły rozumu. Pokażcie im, jakie wybrane sprawności jedno- i dwugwiazdkowe, proponujemy w #zdalneHARCE, mogą w tym czasie, w całości lub w części, wykonać je w domu. Poinformujcie, inspirujcie, nie nakłaniajcie – Wasi harcerze sami wiedzą, czy znajdą teraz czas na realizację stopni i sprawności. W przypadku drużyn Nieprzetartego Szlaku wymagania na określone stopnie i sprawności drużynowi dostosowują do indywidualnych potrzeb i możliwości harcerzy.
W załączniku przygotowaliśmy dla Was konspekt zbiórki zastępu. Omówcie go wraz z zastępowymi podczas Waszej zdalnej rady drużyny zorganizowanej na początku tygodnia i zachęćcie ich do jego realizacji. To gotowiec! Warunkiem powodzenia jest odwaga i działający sprzęt 😉
Niech sobota będzie dla Was dniem wyzwań intelektualnych realizowanych z rodziną i rodzeństwem. Zagrajcie razem w gry stolikowe – w warcaby, szachy, karty lub bierki… albo w planszówki i karcianki!!! Dajcie znać w sobotę na wydarzeniu ZdalneHARCE co rozgrywacie 😊
Pamiętajcie o zrównoważonym rozwoju Waszym i Waszych wychowanków. Nie ograniczajcie się w tym tygodniu wyłączenie do aktywności związanych z siłą rozumu. Zadbajcie również o pozostałe sfery rozwoju – “weźcie coś dla siebie” – zrealizujcie mini działanie!
Siła ducha: Poleć swoim przyjaciołom z zastępu ulubioną książkę.
Siła ciała: Przygotuj własny koktajl odpornościowy z warzyw i owoców. Postaraj się jeść 4 porcje warzyw lub owoców każdego dnia.
Siła braterstwa: Poszukaj z rodzicami i rodzeństwem starych zdjęć rodzinnych. Wybierzcie kilka i przypomnijcie sobie chwile, które są na nich uwiecznione.
Siła emocji: Znajdź zdjęcie, które kojarzy Ci się z dobrymi chwilami. Wróć myślami i emocjami do tamtych momentów.
Siła ducha: Jeżeli w czasie kwarantanny zaniedbałeś swoje codzienne zwyczaje (np. ścielenie łóżka, poranna gimnastyka, zmywanie po sobie) spróbuj od tego tygodnia do nich wrócić.
Siła ciała: Obejrzyj załączony film i od dziś staraj się poprawnie siedzieć przy komputerze. https://tiny.pl/7qwjb
Siła braterstwa: Pomyśl w czym się nie zgadzasz z drugą osobą (domownikiem, członkiem zastępu). Spróbuj wczuć się w jego sytuacje i zrozumieć jego stanowisko.
Siła emocji: Zamknij oczy i pooddychaj dziś głęboko przez dłuższą chwilę, poczuj odprężenie.
Koordynator prac merytorycznych: hm. Daria Froń, Chorągiew Podkarpacka
Witamy Was w tygodniu SIŁY DUCHA! Tydzień SIŁY DUCHA to propozycja, która ma na celu rozkwit życia wewnętrznego, zajrzenie w głąb siebie oraz pracę nad przyjętymi przez nas wartościami. Rozwój duchowy uszlachetnia. Przyjrzymy się prawu harcerskiemu, które bardzo konkretnie mówi o pracy nad sobą w sferze duchowej. Pochylimy się nad zrozumieniem pojęcia duchowości przez zuchy. Pragniemy, w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, wzmocnić swojego ducha i rozwijać cnotę męstwa. Ponadto przygotujemy się do przeżycia Triduum Sacrum we własnym „domowym Kościele”.
PONIEDZIAŁEK, 06.04.2020
Poświęć dziś 15 minut, żeby pomyśleć o swoich mocnych stronach (umiejętnościach, cechach charakteru itp.). Wypisz je i uporządkuj w kolejności zaczynając od tych, które są dla Ciebie najważniejsze lub najbardziej Cię cieszą (możesz to zrobić np. przez stworzenie z nich piramidy, gdzie mocne strony będą na górze).
I/LUB: Podziękuj dziś Panu Bogu za to, że Cię stworzył i obdarzył wieloma talentami. Poproś Go, byś potrafił/a dobrze z nich korzystać.
WTOREK, 07.04.2020
Zastanów się, czy udaje Ci się na co dzień żyć zgodnie z Prawem Harcerskim. Zrób dziś rachunek sumienia. Możesz skorzystać z gotowego: „Harcerski rachunek sumienia”. Jest on dostępny w Centralnym Banku Pomysłów ZHP: http://cbp.zhp.pl/ka3lt.
ŚRODA, 08.04.2020
Porozmawiaj dziś z rodzicami o tym, jakie tradycje związane z Wielkanocą były obecne w ich domach. Które z nich podtrzymujecie? Zastanówcie się również, jak będą wyglądały Wasze świąteczne zwyczaje w obecnych warunkach epidemiologicznych (które z nich zostaną, a które trzeba zmodyfikować)?
I/LUB: Jutro rozpoczyna się Triduum, dlatego warto przygotować w domu miejsce do modlitwy na najbliższe dni. Możesz postawić tam świecę, kwiaty, zostawić Pismo Święte. Zdecydujcie w gronie rodzinnym, w jakiej formie będziecie uczestniczyć w Triduum (TV, transmisja internetowa, radio). Pomocnym będą rozważania: https://tiny.pl/7h484.
CZWARTEK, 09.04.2020
Pomyśl dziś o przyjacielu/przyjaciółce, z którym/ą dawno nie rozmawiałeś/aś. Zadzwoń dziś do niego/niej i porozmawiajcie.
I/LUB: W Wielki Czwartek Kościół mówi nam o miłości wobec drugiego człowieka, a w Ewangelii czytamy dziś o tym, jak Jezus spożywał Ostatnią Wieczerzę w gronie przyjaciół. Podziękuj Panu Bogu za ludzi, którzy Cię otaczają – za ich miłość i przyjaźń.
PIĄTEK, 10.04.2020
Pomyśl, co na co dzień jest Twoją słabością/złym nawykiem, np. marnowanie czasu przed telewizorem lub obgadywanie innych. Spróbuj dziś zrezygnować z tego nawyku i zobacz, jak będzie wyglądał Twój dzień.
I/LUB: Weź udział w Drodze Krzyżowej online lub nabożeństwie pasyjnym w kościele ewangelicko-augsburskim.
SOBOTA, 11.04.2020
Znajdź ciszę i zajrzyj w głąb siebie. Możesz skorzystać z propozycji medytacji Ruchu Programowo-Metodycznego Ręka Metody: https://tiny.pl/7hkjd
lub Medytacji z Taize: https://tiny.pl/7hkj5.
I/LUB: W Wielką Sobotę kapłan błogosławi pokarm, który znajdzie się następnego dnia na naszych stołach. Jak co roku przygotuj razem z rodziną koszyk ze święconką. W wyjątkowych sytuacjach pokarmy pobłogosławić może w domu ojciec, matka lub ktoś z członków rodziny. Wtedy należy to uczynić przed uroczystym śniadaniem w Niedziele Zmartwychwstania. Zobacz tutaj: https://tiny.pl/t32r2
NIEDZIELA, 12.04.2020
Podsumuj ten tydzień. Czy udało Ci się coś zmienić w Twojej sile ducha? Wypisz na kartce, z czego jesteś dumny/a w tym tygodniu i jakie masz plany/nadzieje na kolejny tydzień.
I/LUB: Chrystus zmartwychwstał! Warto się dziś z tego cieszyć. Razem z rodziną weźcie udział w transmisji telewizyjnej i przyjmijcie błogosławieństwo papieża Franciszka Urbi et Orbi.
Na początku tygodnia wyślijcie maila lub skontaktujcie się w dogodny sposób z członkami Waszej drużyny i poinformujcie ich o tygodniu siły ducha. Pokażcie im, jakie wybrane sprawności jedno- i dwugwiazdkowe, proponujemy w #zdalneHARCE, mogą w tym czasie, w całości lub w części, wykonać je w domu. Poinformujcie, inspirujcie, nie nakłaniajcie – Wasi harcerze sami wiedzą, czy znajdą teraz czas na realizację stopni i sprawności. W przypadku drużyn Nieprzetartego Szlaku wymagania na określone stopnie i sprawności drużynowi dostosowują do indywidualnych potrzeb i możliwości harcerzy.
• Staram się postępować zgodnie z Prawem Harcerskim.
• Mam stały obowiązek domowy i wywiązuje się z niego.
• Znam daty świąt rodzinnych i pamiętam o nich.
• Dzielę się z rodzicami radościami i niepowodzeniami.
• Notuję sytuacje, w których postąpiłam/em zgodnie i niezgodnie z Prawem Harcerskim i na ich podstawie dokonałam/em wyboru punktu Prawa Harcerskiego, nad którym szczególnie chciałabym/łbym mocno popracować.
• Robię codzienny rachunek dobrych i złych uczynków.
• Przygotowałam/em uroczysty posiłek dla domowników lub uczestniczyłam/em w przygotowaniach świąt rodzinnych.
• Znam historię swojej rodziny.
• Rozmawiam z rodziną o swoich problemach.
1. Estetycznie nakryła / nakrył stół do codziennego posiłku i uroczystego obiadu rodzinnego.
2. Posprzątała / posprzątał kuchnię, umieszczając wszystko na właściwym miejscu.
3. Zabezpieczyła / zabezpieczył przed zepsuciem wędliny, masło, pieczywo, mleko.
4. Odkurzyła / odkurzył mieszkanie, stosując właściwy sprzęt i środki do podłóg, mebli, dywanów.
5. Przygotowała / przygotował podwieczorek dla członków rodziny, zadbała / zadbał o właściwy wystrój miejsca spożywania posiłku.
6. Pielęgnowała / pielęgnował kwiaty domowe (podlewanie, przesadzanie).
1. Uczestniczył/a w nabożeństwie ku czci Patrona Harcerzy.
2. Zapoznał/a się z biografią bł. ks. S. W. Frelichowskiego.
3. Pomógł/pomogła w zorganizowaniu świąt w swoim domu.
4. Umie wyjaśnić/zna znaczenie słowa błogosławiony, beatyfikacja.
1. Poznała / poznał historię godła i barw narodowych. Wie, co oznaczają i potrafi się wobec nich zachować.
2. Potrafi zaśpiewać hymn państwowy.
3. Odszukała / odszukał na mapie Polski miejsca, które dotąd odwiedziła / odwiedził lub chciałaby / chciałby odwiedzić.
4. Zapoznała / zapoznał się z częścią statutu szkoły, zawierającą prawa i obowiązki ucznia. Angażuje się w życie swojej klasy.
5. Poznała / poznał daty polskich świąt narodowych. Wie, na pamiątkę jakich wydarzeń zostały ustanowione. Przygotowała / przygotował z zastępem zbiórkę z okazji jednego z nich.
1.Poznała / poznał historię swojej rodziny, wykonała / wykonał wykaz ważnych rodzinnych wydarzeń.
2. Uporządkowała / uporządkował album rodzinny, opisała /opisał zdjęcia, ułożyła / ułożył je chronologicznie.
3. Odtworzyła / odtworzył drzewo genealogiczne swojej rodziny przynajmniej trzy pokolenia wstecz, korzystając np. z ksiąg kościelnych lub dokumentów rodzinnych. Uporządkowała / uporządkował dokumentację i pamiątki rodzinne (świadectwa, dyplomy, listy, pamiątki).
4. Prowadziła / prowadził kronikę rodziny, zapisała / zapisał w niej np. kilka ciekawych przygód rodziny, wywiady przeprowadzone ze starszymi członkami rodziny, słowniczek pierwszych słów młodszego rodzeństwa.
5. Współorganizowała / współorganizował i uczestniczyła / współuczestniczył w rodzinnej wycieczce do miejsc ważnych dla rodziny (np. miejscowość, z której pochodzą dziadkowie, kościół, w którym brali ślub, miejsce, gdzie poznali się rodzice, miejsce walki, w której uczestniczył ktoś z rodziny).
1. Umie opowiedzieć, czym jest rozwój duchowy i religijny, potrafi wyjaśnić różnicę między pojęciami „duchowość” i „religijność”.
2. Prowadzi dzienniczek, w którym dokumentuje swoje przemyślenia i doświadczenia duchowe.
3. Nauczyła / nauczył się wybierać wartościową lekturę, filmy, spektakle teatralne i opowiedział o swoich przeżyciach z tym związanych.
4. Wie, jak nazywa się pięć głównych religii świata. Potrafi wyjaśnić, dlaczego na świecie jest wiele tradycji religijnych i duchowych.
5. Zorganizowała / zorganizował dla zastępu /drużyny zbiórkę, w czasie której harcerze mogli porozmawiać o swoim światopoglądzie i nauczyć się tolerowania różnic w tym względzie.
1. Potrafi wskazać ważne momenty z życia Patrona, dzieli się swoją wiedzą i rozpowszechnia informację o nim wśród rówieśników/ w środowisku lokalnym.
2. Samodzielnie lub z zastępem pełniła służbę na rzecz innych np. odwiedził/a osobę potrzebującą pomocy (chorzy, samotni, niepełnosprawni), zorganizował/a wspólnie z zastępem turniej gier i zabaw dla dzieci.
3. Podjął/podjęła walkę z jedną ze swoich słabości.
4. Odwiedził/a jedno z miejsc bliskich Patronowi.
Pamiętajcie o zrównoważonym rozwoju Waszym i Waszych wychowanków. Nie ograniczajcie się w tym tygodniu wyłączenie do aktywności związanych z siłą ducha. Zadbajcie również o pozostałe sfery rozwoju – “weźcie coś dla siebie” – zrealizujcie mini działanie!
Wielki Tydzień to wielkie wydarzenia. Wielkie dla całego chrześcijańskiego świata i dla Was osobiście. Zapraszamy Was w środę o godz. 18.00 na wspólną wędrówkę, śledź wydarzenie #zdalneHARCE na Facebooku (link). Poznasz największą Miłość. Poznasz harcerskiego Przyjaciela, który sprawdził się w życiu – wspólne oglądanie Harcerskiej Drogi Krzyżowej z bł. Druhem Wickiem.
Możesz również poznać historię Auggie’go, który potrafił zmienić świat wokół siebie – „Cudowny chłopak” reż. Stephen Chbosky (2017) Zobaczcie koniecznie, jeśli jeszcze nie widzieliście!
W załączniku przygotowaliśmy dla Was konspekt zbiórki zastępu. Omówcie go wraz z zastępowymi podczas Waszej zdalnej rady drużyny zorganizowanej na początku tygodnia i zachęćcie ich do jego realizacji. To gotowiec! Warunkiem powodzenia jest odwaga i działający sprzęt 😉
Koordynator prac merytorycznych: phm. Teresa Zawadzka, Chorągiew Stołeczna
Tydzień SIŁY CIAŁA to propozycja, która nie oznacza tylko ruchu i bicia rekordów. Zwrócimy uwagę na to jak zadbać o ciało bardziej kompleksowo. Zdrowe odżywianie, aktywności z rodziną, odpowiednie nawadnianie czy właściwy odpoczynek przestaną być dla Was zagadkowymi pojęciami.
Przygotowaliśmy dla Was i Waszych harcerzy wyzwanie na każdy dzień tygodnia. Codziennie rano skopiujcie/przepiszcie tekst (najlepiej od razu zaplanujcie sobie wiadomości w telefonie na cały tydzień) i wyślijcie wiadomość SMS do Waszych zastępowych. Mamy nadzieję, że na radzie drużyny ustaliliście, że oni przesyłają wiadomość do członków swojego zastępu. Sami również zrealizujcie wyzwania! 😊
PONIEDZIAŁEK, 30.03.2020
Wejdź na wydarzenie na Facebooku: Wyzwanie: Ruszamy! o 17.00 i razem z nami się rozruszaj po pracowitym poniedziałku! Drużyny NS: …Pochwal się zastępowi/drużynie jaki trening…
WTOREK, 31.03.2020
Przez co najmniej 30 min. przed snem czytaj książkę/czasopismo – w wersji papierowej. Pochwal się w zastępie co czytasz. Drużyny NS: Poproś opiekuna, mamę lub tatę aby przez 30 minut przeczytali Ci ciekawą książkę lub czasopismo.
ŚRODA, 01.04.2020
Zrób sałatkę na rodzinną kolacje, zaproś do jej przygotowania rodzinę. Drużyny NS: j.w.
CZWARTEK, 02.04.2020
Postaraj się namówić domowników na wspólną zabawę ruchową. Wymieńcie się w zastępie pomysłami na zabawy. Drużyny NS: …Wymieńcie się w zastępie/drużynie pomysłami na zabawy.
PIĄTEK, 03.04.2020
Zapytaj rodziców lub dziadków (telefonicznie) o stare, domowe sposoby podnoszenia odporności np. syrop z cebuli lub czosnku, imbir itp. Wykonaj jeden z nich i zachęć domowników do stosowania. Podziel się przepisem z zastępem! Drużyny NS: …Podziel się przepisem z zastępem / drużyną
SOBOTA, 04.04.2020
Przygotuj z odpadów (np. kabel, stary sznurek, butelka pet, dętka rowerowa) urządzenie do ćwiczeń, np. skakankę. Pochwal się w zastępie! Drużyny NS: ….Pochwal się w zastępie/drużynie!
NIEDZIELA, 05.04.2020
Zacznij używać aplikacji, która będzie mierzyć „czas offline”. Nie korzystaj z urządzeń elektronicznych po 20:00. Drużyny NS: j.w.
Na początku tygodnia wyślijcie maila lub skontaktujcie się w dogodny sposób z członkami Waszej drużyny i poinformujcie ich o tygodniu siły ciała. Pokażcie im, jakie wymagania z próby na stopień Ochotniczki/Młodzika, Tropicielki/Wywiadowcy oraz wybrane sprawności jedno- i dwugwiazdkowe, które proponujemy w #zdalneHARCE, mogą w tym czasie, w całości lub w części, wykonać je w domu. Poinformujcie, inspirujcie, nie nakłaniajcie – Wasi harcerze sami wiedzą, czy znajdą teraz czas na realizację stopni i sprawności. W przypadku drużyn Nieprzetartego Szlaku wymagania na określone stopnie i sprawności drużynowi dostosowują do indywidualnych potrzeb i możliwości harcerzy.
1. Opracowała / opracował własne zestawy ćwiczeń w domu i na powietrzu.
2. Poznała / poznał sławne gimnastyczki i gimnastyków i ich kariery sportowe.
3. Prowadziła / prowadził gimnastykę zastępu, drużyny, grupy dzieci.
4. Brała / brał udział w zawodach sportowych w drużynie, starając się osiągać najlepsze wyniki.
1. Przygotowała / przygotował w terenie posiłek dla zastępu, korzystając z kuchni polowej lub kuchenki turystycznej.
2. Zadbała / zadbał o estetyczny wygląd polowego „stołu”.
3. Przestrzegała / przestrzegał zasad higieny przy sporządzaniu posiłków i zapoznała / zapoznał z nimi zastęp.
4. Przygotowała / przygotował śniadanie lub kolację dla domowników.
5. Przygotowała / przygotował podwieczorek według własnego pomysłu.
1. Poprowadziła / przeprowadził kilka pląsów i zabaw z muzyką na zbiórce zastępu.
2. Zatańczyła / zatańczył publicznie wybrany taniec narodowy, ludowy, towarzyski, dyskotekowy.
3. Nauczyła / nauczył tańczyć wybrany taniec koleżanki lub kolegów w zastępie / drużynie.
4. Zaimprowizowała / zaimprowizował ruchy taneczne do melodii.
1. Nauczyła / nauczył się poprawnie wykonywać ćwiczenia z wybranego rodzaju gimnastyki.
2. Zrozumiała / zrozumiał rolę ćwiczeń gimnastycznych dla organizmu.
3. Uczestniczy regularnie w zajęciach wybranej gimnastyki prowadzonych przez fachowca.
4. Dobrała / dobrał muzykę do uprawianych przez siebie codziennie ćwiczeń.
5. Przeprowadziła / przeprowadził gimnastykę zastępu lub drużyny na obozie lub biwaku, zwracając uwagę na dokładność wykonywania ćwiczeń.
1. Prawidłowo posługiwała / posługiwał się sprzętem kuchennym (nożami, tłuczkami, maszynką do mielenia, garnkami i patelniami, cedzakiem).
2. Ułożyła / ułożył urozmaicony jadłospis na kilkudniowy biwak lub na tydzień obozu dla całej drużyny.
3. Przygotowała / przygotował dwudaniowy obiad dla rodziny, estetycznie go podając.
4. Wybrała / wybrał na biwaku miejsce na kuchnię, urządziła / urządził ją funkcjonalnie.
1. Rozróżniła / rozróżnił melodię i kroki dziesięciu tańców.
2. Uczestniczyła / uczestniczył w zajęciach klubu lub zespołu tanecznego.
3. Wzięła / wziął udział w konkursie tanecznym, starając się uzyskać najlepszą ocenę.
4. Przeprowadziła / przeprowadził kurs tańca w drużynie lub klasie.
5. Zna nazwiska słynnych tancerek i tancerzy. Przedstawiła / przeprowadził sylwetkę jednego z nich na zbiórce zastępu.
W załączniku przygotowaliśmy dla Was konspekt zbiórki zastępu. Omówcie go wraz z zastępowymi podczas Waszej zdalnej rady drużyny zorganizowanej na początku tygodnia i zachęćcie ich do jego realizacji. To gotowiec! Warunkiem powodzenia jest odwaga i działający sprzęt 😉
Znacie taki taniec plemion maoryskich o nazwie Haka? Nie? To poznacie! Razem przestraszymy wszelkie wirusy! Przygotujcie się na wspólny plemienny groźny taniec. Śledźcie Wydarzenie #zdalneHARCE (link) na Facebooku w czwartek i szykujcie się o godz. 17.30 na wspólne działanie!
Pamiętajcie o zrównoważonym rozwoju Waszym i Waszych wychowanków. Nie ograniczajcie się w tym tygodniu wyłączenie do aktywności związanych z siłą ciała. Zadbajcie również o pozostałe sfery rozwoju – “weźcie coś dla siebie” – zrealizujcie mini działanie!