ZdalneHARCE

„(...)wychowywanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań."

fot. Konrad Kmieć

DRUŻYNOWI, ZASTĘPOWI!

Przygotowaliśmy dla Was propozycję programową na czas, kiedy pozostajecie w domach i dbacie o bezpieczeństwo swoje i osób wokół Was. Programy w gromadach i drużynach powinny być wciąż realizowane, choć z pewnością nie przybiorą one form, jakie zaplanowaliście sobie niecały rok temu. Czas podjąć wyzwanie! Zapewne kolejne dla Was w ciągu ostatnich tygodni.

Propozycja programowa „ZdalneHARCE to działania, które wesprą Wasze gromady, drużyny i zastępy w tak nietypowej sytuacji, w której wszyscy się znaleźliśmy. Program wzmocni pracę systemem małych grup, podpowie, z jakimi stopniami i sprawnościami możecie popracować w ciągu najbliższego miesiąca (a nawet dłużej), zaproponuje wachlarz ciekawych działań i zbiórek. Jego realizacja pozwoli na wsparcie każdej sfery rozwoju zucha, harcerza, harcerza starszego i wędrownika. Jednak najważniejsze jest to, że będziecie ze sobą w kontakcie, wciąż będziecie budować wspólnotę gromady i drużyny, robiąc przy tym ciekawe rzeczy.

Propozycja programowa na kwiecień 2020 oparta jest na wyzwaniach dla siły ciała, siły ducha, siły rozumu, siły braterstwa i siły emocji. Propozycję „ZdalneHARCE potraktujcie również jako bonus od czasu, która pozwoli Wam w trakcie realizacji gotowych pomysłów, wraz z zastępem, radą drużyny czy kadrą gromady przeformułować plan pracy.

Propozycje na cały tydzień dla wszystkich metodyk pojawią się już wkrótce – aktualizujemy stronę na bieżąco!

Kto może realizować program?

• Drużynowi gromad zuchowych dla swoich zuchów za pośrednictwem rodziców,
  • Zastępowi harcerscy lub starszoharcerscy dla swojego zastępu,
  • Drużynowi harcerscy lub starszoharcerscy dla zastępu zastępowych,
  • Drużyny i patrole wędrownicze.

przygotuj się!

By przygotować się do #ZdalnychHARCÓW wybierz znaczek metodyki z boku lub przejdź do materiałów Centralnego Banku Pomysłów ZHP. Zobacz też tutoriale – przydadzą się każdemu!

Z programu możesz skorzystać w całości lub potraktować go jako inspirację

WYBIERZ SWOJĄ METODYKĘ

Drużynowi gromad i drużyn Nieprzetartego Szlaku znajdą polecane propozycje aktywności we właściwych metodykach, które mogą stać się inspiracją do działań.

cele wychowawcze Propozycji Programowej ZHP na kwiecień 2020

Cele bezpośrednie, których adresatami są wychowawcy:

• Przypomnienie drużynowym i zastępowym, że w realizacji działań harcerskich nieustannie należy dbać o wszechstronny i harmonijny rozwój wychowanków.
  • Zaoferowanie kadrze gromad i drużyn propozycji działań wraz z materiałami o charakterze „worka z tworzywem”, z którego mogą skorzystać prowadząc działania harcerskie w warunkach kwarantanny domowej.
  • Zaoferowanie kadrze gromad i drużyn kilku gotowych propozycji zbiórek online w odpowiedzi na problem przeciążenia zastępowych, przybocznych i drużynowych ZHP nauką szkolną w warunkach kwarantanny domowej.
  • Zapewnienie kadrze gromad i drużyn dostępu do narzędzi pracy zdalnej wraz z instruktażem, aby mogła prowadzić działania harcerskie dostosowane do okoliczności kwarantanny domowej.

Cele pośrednie, których adresatami są wychowankowie:

• Wszechstronny i harmonijny rozwój członków ZHP we wszystkich sferach: fizycznej (tydzień siły ciała), duchowej (tydzień siły ducha), intelektualnej (tydzień siły rozumu), społecznej (tydzień siły braterstwa) i emocjonalnej (tydzień siły emocji).
  • Wprowadzenie w codzienność członków ZHP zdrowej rutyny i dbałości o zmienność bodźców jako swoistej profilaktyki przed popadnięciem w rutynę destrukcyjną, która powoduje „nic niechcenie” i obniżenie nastroju.
  • Stawianie wyzwań do samowychowania członków ZHP w oparciu o realizację sprawności i stopni.
  • Wzmocnienie więzów rodzinnych członków ZHP oraz zwiększenie zaangażowania rodziców w rozwój harcerski członków ZHP.
  • Zapobieganie rozluźnianiu więzów społecznych pomiędzy członkami zastępów oraz gromad/drużyn poprzez promowanie wspólnie przeżywanych zdalnych aktywności harcerskich.

Opracowanie treści: instruktorzy różnych chorągwi oraz Wydziałów i zespołów Głównej Kwatery ZHP