które można zdobywać w „Czuwam dla Ziemi”
mieście, okolicy, miejscach pamięci narodowej, muzeach itp. Kanon wymagań sprawności:
Praca w małych grupach
Spotkajcie się w zastępach lub radą drużyny i porozmawiajcie o akcji oraz o tym, jakie dostrzegacie potrzeby działań związane ze śmieciami w Waszej okolicy, co chcecie robić i jakie macie możliwości. Poniżej przedstawiamy przykładową propozycję, jaką możecie zrealizować w swoich zastępach.
Chcąc kształtować postawy proekologiczne harcerzy, zachęcając ich do wprowadzenia dobrych ekonawyków, warto najpierw zastanowić się, jakie negatywne skutki przynoszą ich obecne działania. W tym celu skontaktujcie się z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania (MPO) lub Punktem selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), który działa w Waszej okolicy. Zazwyczaj mają one swoje działy edukacyjne. Zaproście specjalistę na zbiórkę drużyny (nawet online, choć jeśli to tylko możliwe, warto zorganizować warsztaty w ich siedzibie). Opowie o tym, jak codzienne nawyki ludzi wpływają na powiększanie się wysypisk śmieci, jak są szkodliwe dla środowiska oraz jak przeciwdziałać nadmiarowi śmieci.
Dla zastępów warto zaplanować działania, których celem będzie zmiana codziennych nawyków na te dobre dla środowiska – niemarnowanie żywności, zmniejszenie generowania śmieci w gospodarstwie domowym, oszczędzanie zużycia prądu i wody. Niech wprowadzają je w „domowe życie”. To nie wszystko! Większość ludzi posiada w domu wiele zużytych, niepotrzebnych albo niedziałających przedmiotów. W ramach swoich działań, zastępy mogą dać im „drugie życie”. Warto wyjść z tym działaniem nieco dalej i zapytać, czy sąsiedzi nie mają u siebie rzeczy, których już nie potrzebują.
W ten sposób szerzyć będziecie idee zero waste oraz ocalicie kilka dodatkowych przedmiotów przed wyrzuceniem na śmietnik. Można z nich zrobić własną grę planszową zastępu, czy stworzyć wiele innych rzeczy, które wykorzystywać będziecie w pracy jednostki jeszcze przez długi czas. Podejmowane działania warto dokumentować tworząc np. filmiki. Zastępy mogą wymieniać się później spostrzeżeniami, ale i nagraniami, inspirując się w ten sposób. Pamiętaj, aby całą drużyną podsumować Wasze działania, zaznaczając, że nawyki te należy na stałe wprowadzić do swojego życia.
Ochotniczka/Młodzik: mam stały obowiązek domowy i wywiązuję się z niego; zaoszczędziłam/em niedużą sumę pieniędzy i wydałam/em ją na zaplanowany wcześniej cel; wyrobiłem w sobie pożyteczne domowe nawyki ekologiczne; w okresie próby uczestniczyłam/em w realizacji co najmniej dwóch zadań zespołowych zastępu; zdobyłam/em w czasie próby przynajmniej dwie sprawności. Tropicielka/Wywiadowca: ukończyłam/em próbę silnej woli, np. przez tydzień zrezygnowałam/em ze słodyczy, oglądania telewizji, gier komputerowych; przygotowałam/em uroczysty posiłek dla domowników lub uczestniczyłam/em w przygotowaniach świąt rodzinnych; zdobyłam/em w czasie trwania próby przynajmniej trzy sprawności, w tym przynajmniej jedną dwugwiazdkową.
Zespół Czuwam dla Ziemi: Agata Erhardt-Wojciechowska, Jakub Lasek, Aleksandra Berner, Adrianna Błażek, Klaudia Kubik, Magdalena Noszczyk, Anna Pospieszna, Kamila Smyczek, Emilia Wadas, Adrianna Zalewska.
Korekta: Ewa Trystucha
Kontakt: [email protected]
ZHP realizuje działania sfinansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030