Celem Akcji „Czuwam!” jest podkreślenie roli służby w kształtowaniu charakteru młodego człowieka oraz postawy niesienia bezinteresownej pomocy w odpowiedzi na dostrzeżone potrzeby. Chcemy, aby zuchy i harcerze byli uważni na otaczający świat, otwarci na pomoc innym i pełnienie służby.
Żyjemy, by zmieniać świat na lepszy. Kierunek naszych działań wynika z uważności na innych i otaczający świat – dostrzeżeniu potrzeby, zrozumieniu jej oraz rozsądnym reagowaniu. Nie pozostajemy obojętni na to, co się dzieje wokół nas.
Akcja „Czuwam!” odbywa się co roku w ostatni weekend kwietnia, a gromady i drużyny harcerskie przygotowują się do niej przez kilka miesięcy. Raz w roku w jednym czasie angażuje wszystkich z całej Polski w realizację służby w nawiązaniu do wybranego punktu Prawa Harcerskiego. Akcja powinna również stanowić początek podjęcia długofalowej służby.
Ogólnopolska Akcja „Czuwam!” jest formą realizacji Strategii ZHP w obszarze „Odpowiedzialni społecznie” – stanowi część planu taktycznego realizacji Strategii ZHP na lata 2019-2021.
Czuwam dla Ziemi, bo taką nazwę przyjęła tegoroczna Akcja „Czuwam!”, to uwrażliwienie na otaczający świat przyrody – to zwiększenie świadomości i służba na jej rzecz. Dzięki temu zuchy, harcerze i harcerki, wędrownicy oraz instruktorzy staną się częścią globalnych zmian dotyczących ochrony przyrody, działając lokalnie, odpowiedzą na specyficzne potrzeby swojego otoczenia, rozsądnie korzystając z natury, racjonalnie gospodarując odpadami i umiejętnie wykorzystując wodę oraz energię. Tylko przyjazne dla środowiska nawyki zbudują prawdziwą więź pomiędzy przyrodą a ludźmi.
Od zawsze harcerskie działania charakteryzuje odpowiedzialność, reagowanie na bieżące problemy, jak również przygotowanie się w perspektywie „pojutrza”. Potrzeba przeciwdziałania zagrożeniom przyrody jest jednym z najważniejszych globalnych wyzwań współczesnego świata. Naszym obowiązkiem wynikającym z szóstego punktu Prawa Harcerskiego „Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać” jest stanięcie w obronie przyrody, kiedy jest ona zagrożona. Naszą odpowiedzialnością za naturę, której jesteśmy częścią, jest kształtowanie postaw oraz działań na rzecz poszanowania przyrody, zasobów naturalnych oraz Ziemi.
To szczególny czas w naszej organizacji, dlatego niech Akcja „Czuwam!” 2021 będzie równocześnie złapaniem głębokiego oddechu i symbolicznym budzeniem się do życia na wiosnę – dźwignięciem do prężnego działania gromad i drużyn po okresie kryzysu i stagnacji. To również możne być znakomita okazja do przeprowadzenia naboru.
wspierane przez „Czuwam dla Ziemi”
Cel 13: Podjąć pilne działania w celu przeciwdziałania zmianom klimatu i ich skutkom
Cel 14: Chronić oceany, morza i zasoby morskie oraz wykorzystywać je w sposób zrównoważony
Cel 15: Chronić, przywrócić oraz promować zrównoważone użytkowanie ekosystemów lądowych, zrównoważone gospodarowanie lasami, zwalczać pustynnienie, powstrzymywać i odwracać proces degradacji gleby oraz powstrzymać utratę różnorodności biologicznej
Jak zacząć?
Rozejrzyjcie się dookoła siebie i spróbujcie policzyć wszystkie przedmioty, które widzicie w pokoju. Ile ich jest? 100? 200? Spróbujcie oszacować, ile jeszcze jest schowanych w różnych szafkach i schowkach.
Zastanówcie się, których nie używaliście w przeciągu ostatniego roku i czy są one wam nadal potrzebne. Pomyślcie, czy możecie je komuś oddać lub może przekazać na np. licytacje charytatywne?
Może pojawi Ci się teraz myśl, że zachęcamy Was do szalonego minimalizmu i zakażemy robić obozowe koszulki, bo MUSISZ być zero waste. Nie bój się – wiemy, że każda przesada jest szkodliwa. W Akcji “Czuwam dla Ziemi” zachęcamy do świadomego kształtowania postaw konsumenckich i dojrzałego ograniczania swojego wpływu na środowisko.
Zapoznajcie się gromadą, drużyną, zastępem lub indywidualnie z problematyką odpadów.
Dołączcie do symbolicznego gestu dla naszej planety i dowiedzcie się więcej o Tygodniu Bez Plastiku.
Zaplanujcie działania na rzecz przyrody. Może połączycie je z naborem?
To wspólny czas realizacji działań od 22 do 25 kwietnia 2021 r.
Kontynuujcie podjętą służbę i zmieniajcie świat na lepsze.
Umieszczajcie w mediach społecznościowych efekty zarówno Waszych działań edukacyjnych, jak i służby w terenie. Pokażmy, jak razem potrafimy zadbać o naszą przyrodę!
Oznaczajcie swoje zdjęcia i filmy hashtagiem #czuwamdlaziemi na swoich profilach w mediach społecznościowych, a także udostępniajcie je na naszym wydarzeniu “Czuwam dla Ziemi” na Facebooku.
Raporty ze zrealizowanych działań przesyłajcie też do Mapy Służby ZHP, aby Wasza służba została udokumentowana i służyła jako inspiracja dla innych.
Pierwszym 50 zastępom/patrolom/gromadom/drużynom, które to zrobią, wyślemy grę karcianą “SegrEko” wraz z dodatkami!
Wybierzcie waszą metodykę i zapoznajcie się z pomysłami i inspiracjami na działania opartymi o metodę harcerską. Pozwolą one dostrzec możliwości realizacji tego tematu przy okazji codziennych działań harcerskich, które realizujecie w drużynie czy gromadzie, ale i również w naszych indywidualnych decyzjach, które każdy podejmuje na co dzień.
Drużynowi gromad i drużyn Nieprzetartego Szlaku znajdą polecane propozycje aktywności we właściwych metodykach, które mogą stać się inspiracją do działań.
Zapraszamy Was do wzięcia udziału w Godzinie dla Ziemi WWF – to największa ekologiczna akcja na świecie, której symbolem jest wspólne gaszenie światła w geście ochrony naszej planety. W tym roku Godzina dla Ziemi odbywa się w dniu 27 marca o godz. 20:30.
Dołączmy do globalnej społeczności skautowej i Czuwajmy dla Ziemi w czasie Godziny dla Ziemi 2021! Spotkajcie się w tym dniu i zorganizujcie wydarzenie poświęcone naszej planecie, której przecież jesteśmy częścią.
Wyślijcie zdjęcia i filmiki z Waszego świętowania Godziny dla Ziemi WWF i oznaczcie je #godzinadlaziemi2021, #earthhour. Dołączycie w ten sposób do globalnej akcji i pokażecie, że leży Wam na sercu stan naszej planety.
Od kilku lat w Polsce, akcja poświęcona jest różnym wymagającym pomocy tematom środowiskowym. W zeszłym roku Polacy wspólnie gasili symbolicznie światło chcąc zaprotestować przeciwko budowie tam na rzekach. W tym roku chcemy to wydarzenie zadedykować Bałtykowi!
Więcej na stronie tegorocznej Godziny dla Ziemi: https://www.wwf.pl/godzina-dla-ziemi-2021
Na tydzień przed Godziną dla Ziemi WWF zapraszamy Was do podjęcia wyjątkowego wyzwania – Tydzień Bez Plastiku! To akcja, do której możecie przystąpić indywidualnie, całą drużyną a nawet podjąć wyzwanie całym hufcem! Na czym polega to wyzwanie?
Spróbujcie przez 7 dni żyć bez jednorazowych plastikowych opakowań, foliówek, butelek PET, słomek czy innych wygodnych, ale bardzo nieekologicznych produktów.
Spróbujcie zamienić wszystkie foliówki na wielorazowe, własnoręcznie uszyte woreczki, chodźcie po kawę z własnym kubkiem, a na zakupy z bawełnianą torbą. Odmawiajcie słomki do napojów, kupujcie produkty w słoikach, kartonach albo na wagę, do własnych pojemników. By przygotować się do Tygodnia Bez Plastiku (20 – 26 marca 2021) będziemy Was inspirować na wydarzeniu na Facebooku pomysłami i działaniami, które możecie podjąć, a po jego zakończeniu będziemy wspólnie świętować 27 marca kolejne wydarzenie – Godzinę dla Ziemi WWF.
Dlaczego?
Na przestrzeni ostatnich 65 lat produkcja plastiku na świecie wzrosła z 2 milionów do 348 milionów ton rocznie. Każdego roku co najmniej 8 milionów ton plastiku wycieka do oceanu światowego – to ekwiwalent wyrzucania jednej śmieciarki pełnej plastiku do oceanu co minutę! Jeśli nie podejmiemy żadnych działań, a produkcja plastiku będzie wzrastać to będą już dwie śmieciarki w 2030 i cztery w 2050. Najlepsze dostępne dane mówią, że dziś w oceanie mamy ponad 150 milionów ton plastiku, a rocznie przez plastikowe odpady traci życie STO MILIONÓW ssaków morskich.
Od kilku lat w Polsce, akcja poświęcona jest różnym wymagającym pomocy tematom środowiskowym. W zeszłym roku Polacy wspólnie gasili symbolicznie światło chcąc zaprotestować przeciwko budowie tam na rzekach. W tym roku chcemy to wydarzenie zadedykować Bałtykowi!
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O:
Zaplanujcie wasze finałowe działania na rzecz Ziemi w gronie waszej rady drużyny lub kadry gromady. Warto, abyście sami dowiedzieli się, jakie działania pomogą rozwiązać problem śmieci i odpadów w Waszej okolicy, a następnie sami je wdrożyli. Warto w tym temacie skontaktować się z lokalnymi władzami, nadleśnictwem lub okolicznym Punktem Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Potraktujcie to też jako najlepszą, możliwą zbiórkę naborową w czasach trwającej pandemii. Pamiętajcie jednak, aby w trakcie spotkania działać jak zawsze w małych grupach. To też pozwoli zachować reżim sanitarny. Jeżeli już będziecie wiedzieć, jakie podejmiecie działania w dniach 22 – 25 kwietnia, możecie do nich zaprosić też inne dzieci i młodzież z Waszej okolicy. Poproście zuchów i harcerzy, aby zaprosili do akcji swoje koleżanki czy kolegów. Poza nimi możecie też zaprosić Wasze rodziny, przyjaciół czy lokalnych partnerów. Niech to będzie wspólne świętowanie wiosny i Dnia Ziemi na świeżym powietrzu z jednoczesną troską o środowisko. Dzięki temu będziecie mogli działać efektywniej, a może i docelowo powiększy się grono Waszej gromady/drużyny i przez to pozyskacie nowych członków.
Zaproście innych! Działania na rzecz przyrody mogą być świetną akcją naborową nawet w dobie pandemii, jeżeli zostaną dobrze zaplanowane i przemyślane. Nie musi to być jedynie zbieranie śmieci, może to być również całodniowa gra, której pośrednim zadaniem będzie zebranie jak największej ilości worków odpadów, a sama gra będzie miała na celu poznanie i zdobycie wiedzy na temat przyrody w Waszej okolicy. Możecie też zgłosić się do dyrekcji szkół, z którymi współpracujecie, aby przekazała informację o tym, co organizujecie w ramach Dnia Ziemi wraz z zaproszeniem dla uczniów. Poproście, aby informacja o dacie, godzinie i miejscu spotkania trafiła do klas w szkole, z której możecie mieć nabór. Może właśnie oni chętnie dołączą do Waszej gry albo tropienia nielegalnych wysypisk?
Zdobądźcie podstawową wiedzę, jak segregować zebrane śmieci i w trakcie zbierania od razu je umieszczać w odpowiednio oznaczonych workach.
Zadbajcie dla siebie o worki i rękawiczki - najlepiej wielorazowe: bawełnianie lub jutowe. Pamiętajcie, że możecie wykorzystać je wielokrotnie – wystarczy wyprać i wyparzyć. Możecie też pozyskać lub pożyczyć chwytaki do śmieci, które ułatwiają podnoszenie je z ziemi. Dzięki chwytakom zadbacie też o swoje bezpieczeństwo.
Pamiętajcie, aby nie podnosić rękami niebezpiecznych śmieci jak np. zużyte środki medyczne, igły, potłuczone szkło i inne ostre przedmioty. Do tego warto mieć chwytak lub specjalne, grube rękawice, które warto w tym celu pozyskać.
Zlikwidujmy razem dzikie wysypiska śmieci w lasach, uprzątnijmy plaże oraz brzegi rzek i jezior, górskie szlaki, pobliskie parki i własne osiedla.
W dniach od 22 do 25 kwietnia zorganizujcie się w małe grupy: szóstki, zastępy, patrole w gronie bliskich przyjaciół, z którymi widzicie się prawie codziennie lub wraz z rodziną (w sytuacji obostrzenia przepisów związanych z pandemią) i działajcie w ochronie przyrody!
Zadbajcie o swoje bezpieczeństwo (również sanitarne) i uważajcie też, aby podczas zbierania śmieci nie podnosić samemu przedmiotów niebezpiecznych. W przypadku nietypowych znalezisk zapoznajcie się co z nimi robić w linku poniżej.
Błękitny patrol – wspólnie z wolontariuszami WWF oczyśćcie wybrzeża ze śmieci i odpadów. Dowiedzcie się od nich, jak możecie w przyszłości realizować mądrą służbę na rzecz ochrony ssaków bałtyckich i ptaków morskich w Polsce. Szczegóły i zapisy: www.edukacja.wwf.pl
Więcej o Błękitnym patrolu
Strażnicy rzek – przy współpracy z wolontariuszami WWF oczyśćcie wybrzeża rzek. Dowiedzcie się od nich, jak możecie w przyszłości realizować mądrą służbę na rzecz ochrony ekosystemów rzecznych oraz jak „zaopiekować się” rzeką w Waszym regionie. Szczegóły i zapisy: www.edukacja.wwf.pl
Więcej o Strażnikach rzek
Patrol Ludzi Gór – wybierzcie się na szlak i zbierzcie śmieci, które pozostały na nim z poprzedniego sezonu. Nawiążcie współpracę z Parkami Narodowymi, Krajobrazowymi lub schroniskami. Zgłoście się do nich i zapytajcie, czy Was wspomogą. Zobaczcie, jak wspiera Schronisko Głodówka: http://glodowka.com.pl/pl/ludzie-gor/
Więcej o Patrolu Ludzi Gór
Patrol Ludzi Lasu – nielegalne wysypiska i śmieci w lasach niestety nie należą do rzadkości. Wyjdźcie w las, zbierajcie śmieci, a przy ich większych skupiskach nawiążcie współpracę z lokalnym nadleśnictwem – możecie liczyć na ich wsparcie np. w ich wywiezieniu. Poznajcie ich i wasze lasy z Bazy Danych o Lasach: www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy
Więcej o Patrolu Ludzi Lasu
Miejscy tropiciele – na osiedlach, w parkach i centrach miast, miasteczek oraz wsi po zimie leży mnóstwo przykrytych wcześniej śniegiem śmieci. Pokażcie, że nie jesteście temu obojętni. Większe skupiska śmieci (jak i inne zagrożenie w całym kraju) możecie też zgłosić do administracji Waszej gminy za pomocą aplikacji Mapa Zagrożeń.
Więcej o Miejskich tropicielach
Biorąc udział w finale “Czuwam dla Ziemi” możecie nie tylko działać pożytecznie, ale równocześnie inspirować innych do tego! Niech w dniach 22 – 25 kwietnia będzie Was widać także w Internecie. Pokażcie, że harcerze czuwają i nie pozostają obojętni na problem zaśmiecania przyrody. Wasza postawa jest godna do naśladowania – przekażcie dalej impuls “CZUWAM!” poprzez:
Wasze działania powinny sprzyjać środowisku, dlatego planując je nie możecie nie skorzystać z Polityki Środowiskowej ZHP, która ukazuje co robić, jak obozować, biwakować, harcować w zgodzie z naturą.
Polecamy poniższe materiały, z których można czerpać inspiracje do przygotowania programu dla zastępów, gromad i drużyn.
Zostań mistrzem przyrody rozwijając w sobie zrównoważone nawyki prowadzące do zdrowego i przyjaznego dla środowiska stylu życia.
Zdobądź odznakę WOSM: Champions for Nature
Link: https://cbp.zhp.pl/wp-content/uploads/2021/01/ChampionsForNaturePL.pdf
Zadbaj o zdrowie i odporność lądów, oceanów i jezior, zdobywając wiedzę o wpływie zanieczyszczeń na każdy zakątek świata.
Zdobądź odznakę WOSM: Tide Turners Plastic Challenge
Link: https://cbp.zhp.pl/wp-content/uploads/2021/01/TideTurnersPlasticChallengePL.pdf
Jeśli w trakcie “Czuwam dla Ziemi” zdobędziecie odznakę Plastic Tide Turners, zobaczcie, jak możecie otrzymać naszywkę – KLIKNIJ TU!
Tegoroczny temat Akcji “Czuwam!” to jedynie propozycja działań w jednym z tematów potrzeb, na które możemy odpowiedzieć. Jednak, jeżeli zainteresowaliście się nim, możecie go podjąć na stałe. Zastanówcie się po zrealizowaniu działań, co dalej? Czy Wasze działania już coś zmieniły, co możecie jeszcze zrobić, aby zwiększyć w przyszłości ich skalę? Może jesteście w stanie wpłynąć na inne osoby z Waszego środowiska lub nawiązać współpracę z innymi lokalnymi organizacjami na rzecz tego problemu, aby wspólnie edukować i z nim się zmierzyć?
Jeżeli podczas Waszych dotychczasowych działań odkryliście nietypowy problem, który wymaga szeregu innych działań, aby go rozwiązać, to może jest to dla Was dobre pole na długofalową służbę?
Może jeżeli jest to na tyle duży problem, że nie jesteście w stanie go sami rozwiązać, to warto to nagłośnić w Waszej lokalnej społeczności i zainicjować współpracę na rzecz jego rozwiązania? A może udało Wam się odkryć ciekawy lub nietypowy sposób na rozwiązanie problemów odpadów i śmieci w Waszej okolicy, który można przenieść na inne regiony Polski? Jeżeli tak, nie zapomnijcie podzielić się nim poprzez przesłanie do nas swojego raportu na Mapę Służby ZHP.
Pamiętajcie, że Wasze działania w obszarze służby powinny wynikać z celów wychowawczych, jakie planujecie zrealizować w drużynie czy gromadzie. Dlatego, zastanówcie się czy potrzeby, które dostrzegacie w otoczeniu i działania na ich rzecz, wpisują się też w cele, które postawiliście w planie pracy. Służba długofalowa jest niesamowitym narzędziem wychowawczym i kształtuje w naszych podopiecznych wiele cennych i wartościowych postaw.
Tegoroczny temat Akcji “Czuwam!” to jedynie propozycja, która służy zainspirowaniu do działania w temacie służby. Jeżeli macie inne pomysły w innych obszarach, to nie bójcie się sami zmierzyć z tymi problemami i podjąć te działania! A może ten obszar akurat będzie tematem przyszłorocznej Akcji “Czuwam!”?
Służba nie powinna być organizowana na siłę
Nie powinna być przymusem dla nikogo. Dla zuchów i harcerzy powinna być przede wszystkim przyjemnością i radością z pomagania. Jeżeli nie odnajdujecie się w działaniach związanych z ekologią, ale są inne tematy, które dla Was wydają się bardziej interesujące, to spróbujcie też z nimi się zmierzyć.
Planuj świadomie i celowo
Zaplanujcie służbę zarówno pod kątem wpływu na otoczenie i społeczeństwo – żeby była potrzebna. Jak i wpływu na naszych harcerzy – aby kształtowała w nich takie postawy, na których nam w danym czasie najbardziej zależy i również odpowiadała na ich potrzeby.
Zespół Czuwam dla Ziemi: Agata Erhardt-Wojciechowska, Jakub Lasek, Aleksandra Berner, Adrianna Błażek, Klaudia Kubik, Magdalena Noszczyk, Anna Pospieszna, Kamila Smyczek, Emilia Wadas, Adrianna Zalewska.
Korekta: Ewa Trystucha
Kontakt: [email protected]
ZHP realizuje działania sfinansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030